U rovná se U, Nezjistitelný rovná se neinfekční
Koncept U=U má potenciál změnit stigmatizaci: Nezjistitelný = Neinfekční aneb vrchol léčby jako prevence (TasP)
Už jste se setkali s celosvětovou kampaní U=U (Undetectable = Untransmittable), česky N=N (Nezjistitelný = Neinfekční)? Pokud ne, jste na správné adrese. V tomto článku vám blíže vysvětlíme, co to znamená a jakými studiemi je tento pokrok na poli HIV podepřen.
Kontakt s HIV pozitivní osobou vyvolává často zbytečné obavy z nákazy. Na úrovni běžného společenského kontaktu se nemusíme naprosto ničeho obávat. Jak je tomu však nad rámec pracovního kontaktu v intimních chvílích? Současný pokrok v medicíně vedl k tomu, že člověk, který žije s HIV pro své partnery nepředstavuje hrozbu, pokud dosáhl nedetekovatelné virové nálože – tedy že je neinfekční při nezjistitelné virové náloži (N=N, U=U).
Vše se týká virové nálože
Připomeňme si, že virová nálož udává množství HIV v 1 ml krve, tedy odráží počet HIV kopií kolujících v krvi. Nedetekovatelná též nezjistitelná virová nálož je taková úroveň virové nálože, která je pod schopností detekce přístrojů (tj. pod 50 kopií v 1 ml krve). Čím nižší virová nálož, tím nižší riziko nákazy HIV a v případě nezjistitelné virové nálože znamená žádné riziko u přenosu pohlavní cestou.
V praxi to znamená, že pokud je osoba žijící s HIV na opakovaně doložitelné nedetekovatelné virové náloži a užívá antiretrovirotika, jak má, po dobu alespoň 6 měsíců, nepředstavuje pro své sexuální partnery žádné riziko, ani v případě nechráněného pohlavního styku bez kondomu a PrEP (pre-expoziční profylaxe). Neměli bychom však zapomínat na to, že existují i jiné pohlavně přenosné infekce, které mohou znepříjemnit život.
Od roku 2008 přibylo mnoho dalších důkazů svědčících o neinfekčnosti HIV pozitivních. Diskuzi k tématu z posledních let, kde jde o něco víc než slovíčka (je přenos velmi nízký vs. žádný, nulový?), shrnuje výstižně článek Michala Pitoňáka na https://www.queergeography.cz/nedetekovatelni-virus-hiv-sexualni-cestou-neprenaseji/.
Švýcarská studie
První významný důkaz o neinfekčnosti HIV pozitivních přinesla tzv. švýcarská studie vedená profesorem Pietro Vernazzou, který v roce 2018 navštívil 5. sympozium ke Světovému dni AIDS v Plzni. Studie vznikla v reakci na kriminalizační švýcarskou politiku.
Profesor Vernazzo již v roce 2008 publikoval se svými spoluautory průlomovou studii, jejímž závěrem bylo, že HIV nemůže být přenášeno sexuální cestou, pokud osoba žijící s HIV užívá pravidelně antiretrovirovou léčbu předepsanou lékařem, má nedetekovatelnou virovou nálož po 6 měsíců a netrpí žádnou další pohlavně přenosnou chorobou. Více o studii na odkazu https://i-base.info/qa/wp-content/uploads/2008/02/Swiss-Commission-statement_May-2008_translation-EN.pdf.
První randomizovaná studie
Další důležitou studií, tentokrát randomizovanou, kde byli účastníci rozděleni náhodně do dvou skupin, se stala studie HPTN (HIV Prevention Treatment Network) 052 z roku 2011 vedená americkým výzkumníkem Myronem Cohenem. Zahrnovala více než 1700 zejména heterosexuálních párů rozdílného HIV statusu. Byly rozděleny do skupiny s okamžitým zahájením léčby antiretrovirotiky (ART) a do skupiny, kde se léčba zahájila po poklesu CD4 buněk pod 350 buněk v jednom mm3.
Celkem došlo k 39 přenosům, přičemž 28 z nich bylo spojeno s HIV pozitivním partnerem. 27 přenosů nastalo ve skupině s pozdním zahájením léčby a 1 případ ve skupině s včasným zahájením – ten se vyskytl během prvních týdnů užívání ART, kdy ještě nebylo dosaženo nedetekovatelné virové nálože. Na základě studie byla umožněna léčba ART v časných fázích lidem s HIV, aby ochránila jejich partnery. Detaily studie najdete na https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1105243.
Studie PARTNER
V roce 2009 byla zahájena studie PARTNER pod vedením Jense Lundgrena. Zahrnovala páry s odlišným HIV statusem, přičemž přibližně jednu třetinu z téměř 900 párů tvořily páry gayů. Předčasná analýza publikovaná v roce 2014 ukázala, že nedošlo k žádnému přenosu HIV, když bylo dosaženo nedetekovatelné virové nálože, ani po více než 44 000 stycích, kdy nebyl použit kondom.
Závěrečné výsledky byly publikované v roce 2016 a uváděly nulový přenos po 58 000 stycích bez kondomu. Navíc nebyl pozorován přenos ani v případě sexuálně přenosné infekce, která se vyskytla u 91 párů. Detaily vizte na https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2533066.
Navazující studie PARTNER 2 potom sbírala data se zaměřením na páry gayů. Ani po 77 000 stycích s partnery s nezjistitelnou virovou náloží nedošlo k přenosu HIV. Podrobnosti najdete na https://chip.dk/Portals/0/files/Conferences/IAS%202018/PARTNER2%20presentation.pdf?ver=2018-07-26-132652-547×tamp=1532604420770.
Na závěr zmiňme ještě studii prezentovanou roku 2017 Opposites Attract, kde bylo zahrnuto 358 gay párů z Austrálie, Thajska a Brazílie. Po 17 000 stycích bez použití kondomu nedošlo k žádnému přenosu HIV. Více na https://programme.ias2017.org/Abstract/Abstract/5469.
Léčba jako prevence (TasP)
U=U je součástí širšího konceptu léčby jako prevenci (TasP – treatment as prevention), kdy se užívání antiretrovirových léků stává dalším ze způsobů prevence jak zabránit přenosu HIV. Nejen proto je tak žádoucí, aby byli všichni lidé s HIV efektivně léčeni.
Připraveno na základě podkladů z https://i-base.info/htb/32308.