Příznaky a stádia HIV infekce
Akutní primární infekce (primoinfekce)
V průběhu 2. až 6. týdne (nejčastěji
3. a 4. týden) po infikaci HIV se u 60 - 70 %
infikovaných osob projeví příznaky připomínající chřipku nebo
mononukleózu.
(U dalších infikovaných lidí se žádné příznaky neprojeví.) V tomto případě
hovoříme
o primoinfekci nebo-li akutní primární HIV infekci.
U infikovaných jedinců se začnou vytvářet protilátky proti HIV, které bude
možno prokázat sérologickým testem v průměru do 2 měsíců od infekce. Stanou se
tedy HIV pozitivními.
Mezi časté příznaky primoinfekce HIV patří:
- selektivně zvětšené mízní uzliny na více místech po těle – krk, třísla, podpaží (máte-li zvětšené lymfatické uzliny např. jen na krku, o primoinfekci HIV se nejedná)
- horečka kolem 38 °C nebo vyšší (zvýšená teplota kolem 37 °C i mírně vyšší není příznakem primoinfekce)
- noční pocení související zjm. s vysokými horečkami (pocení za horkých letních nocí nemá s primoifekcí HIV nic společného)
- zánět hltanu
Mezi další (již méně časté) příznaky primoinfekce HIV patří:
- vyrážka, která se objeví na dobu pouze několika hodin a pak zmizí, toto se může opakovat několik dní, nebo i dva týdny
- bolesti hlavy
- bolesti svalů
- pocit nevolnosti spojený s odporem k jídlu
- zvracení
- průjem
- bělavý povlak sliznice v ústech
- afty v ústech
Pro primoinfekci svědčí souběh několika z výše uvedených příznaků! Přičemž téměř vždy je přítomna horečka kolem 38 °C nebo vyšší. Zároveň musí samozřejmě předcházet vystavení se riziku přenosu HIV infekce (viz kapitola Přenos HIV infekce).
Akutní primární infekce (primoinfekce) trvá většinou 1 až 2 týdny, obvykle ne déle než tři týdny a odezní vždy spontánně.
Na druhou stranu, vystaví-li se někdo riziku přenosu HIV a neprojeví-li se u něj žádné příznaky primoinfekce, neznamená to, že se HIV nenakazil. 30 až 40 % lidí infikovaných virem HIV neuvádí žádné příznaky akutní primární infekce. Jediným spolehlivým prostředkem, jak zjistit, jestli nejsem HIV pozitivní, je test na HIV infekci.
Druhá fáze HIV infekce
Velká většina HIV pozitivních bez terapie (více než 80%), uváděla v této fázi pouze běžné (nebo mírně zvýšené) zdravotní komplikace. Proto se druhé fázi HIV infekce také říká asymptomatická (bezpříznaková) fáze HIV infekce, jedná se většinou o období mezi dvěma až deseti lety od nákazy HIV.
Nicméně již v této fázi HIV infekce se mohou časem projevit klinické příznaky (uvádí je necelých 20% HIV pozitivních), jejichž hlavními projevy jsou:
- zvětšení objemu lymfatických uzlin na několika místech, které trvá déle než tři měsíce
- úbytek tělesné hmotnosti přesahující 10% z celkové hmotnosti
- nevysvětlitelná a přetrvávající horečka
- noční pocení
- těžká forma herpetické infekce, která se projevuje bolestivými puchýřky na kůži
- přetrvávající těžké průjmy
Tyto příznaky nejsou specifické pouze pro infekci HIV, stejnými příznaky se může projevovat mnoho dalších onemocnění, které s HIV infekcí nemají nic společného. Na možnost infekce HIV ukazuje přetrvávání (několik týdnů) a neobjasněnost příznaků u člověka, který mohl být eventuálně vystaven viru.
V dnešní době se HIV pozitivnímu člověku, který o své diagnóze ví a dodržuje lékařem předepsanou léčbu, může bezpříznaková fáze HIV infekce výrazně prodloužit. Bez terapie žijí HIV pozitivní v průměru deset, patnáct let. Současná léčba významně prodlužuje život většiny HIV pozitivních, délka jejich života pak může být srovnatelná s délkou života HIV negativních. S podáváním léčby jsou mnohaleté zkušenosti a neustále se vyvíjí kupředu. U většiny nakažených tak nedochází k rozvoji AIDS. Léčený člověk může dosáhnout nedetekovatelné virové nálože, kdy je množství viru v krvi současnými přístroji neměřitelné. V takovém případě je člověk pro své okolí neinfekční.
Nejen
ti, kteří mají strach z výsledku testu na HIV infekci, by si měli uvědomit, že
bez včasné diagnózy nemůže být zahájena účinná léčba. Čím dříve se u
infikovaného člověka odhalí, že je HIV pozitivní, tím úspěšnější bude jeho
terapie a tím déle se bude těšit
z plnohodnotného a kvalitního života. Toto si bohužel stále hodně lidí
neuvědomuje a přichází k lékaři až v klinicky rozvinutém stádiu HIV infekce.
Klinicky rozvinuté stádium HIV infekce – AIDS
V třetí fázi HIV infekce (bez léčby zpravidla po více než deseti letech od nakažení) je imunitní systém člověka již značně poškozen a jeho účinnost je značně oslabena. Buňky imunitního systému přestávají být schopny odrážet nájezdy různých útočníků (virů, baktérií, plísní apod.). Také organismus přestává být schopen produkovat dostatečné množství buněk imunitního systému, čímž se ještě více otevírá cesta různým infekcím a nádorovým onemocněním, které již souvisejí s AIDS.
Ve čtvrtém stádiu má již HIV pozitivní člověk plně rozvinut AIDS. Trpí několika onemocněními typickými pro AIDS současně a je malá naděje na vrácení jeho zdravotního stavu do normálu.
AIDS se vyznačuje třemi skupinami symptomů (příznaků) způsobených:
- oportunními infekcemi
- nádorovými onemocněními
- dalšími projevy (neurologické potíže, syndrom chřadnutí apod.)
Oportunní infekce
V našem prostředí jsme obklopeni
mikroorganismy, zejména viry, bakteriemi a parazity, které obvykle nevyvolávají
onemocnění, protože je imunitní systém dokáže udržet v šachu. Je-li imunita
organismu oslabena, chopí se tyto mikroorganizmy příležitosti (latinsky opportunitas),
napadnou ho a vyvolají těžké infekce, které označujeme jako"oportunní".
Tyto infekce jsou závažné, protože organismus nemůže spontánně zabrzdit jejich
vývoj, nejsou-li ničeny a někdy i přestože jsou léčeny, mohou vést až ke smrti
pacienta.
Projevy se liší v závislosti na mikroorganismu a postižených orgánech, přičemž
nejčastěji bývají zasaženy plíce, trávící
soustava, mozek a kůže.
Nádorová onemocnění
Kaposiho sarkom – je nejčastějším nádorovým onemocněním vyskytujícím se v průběhu AIDS. Postihuje 35 % pacientů s AIDS. Jde o kožní skvrny nebo uzly fialově nebo hnědě zabarvené. Tyto léze postihují nejen kůži, ale i lymfatické uzliny, plíce a téměř všechny vnitřní orgány.
Lymfomy – u pacienta s AIDS je stokrát vyšší riziko vzniku lymfomu (nádorového onemocnění lymfatických uzlin) než u zdravého jedince.
Další projevy – HIV může přímo působit na centrální nervový systém a vyvolat neurologická postižení. V centrální Africe se běžně vyskytuje také syndrom chřadnutí, anglicky označovaný jako "slim disease".
Až 90 % pacientů s AIDS se v průběhu onemocnění projeví více, či méně závažné neurologické problémy. Mohou mít různé příznaky a projevy, jako např. výpadky paměti, zhoršenou koordinaci projevů, zmatenou mluvu, snížení ostrosti zraku a psychotické chování.
Průběh AIDS
AIDS probíhá tak, že u pacienta střídavě dochází ke zhoršení a zlepšení stavu, přičemž období zlepšení znamená návrat k více či méně normálnímu klinickému stavu.