Šňupání
Šňupání je velmi běžný způsob aplikace - přímo z povrchu, pomocí brčka, případně srolované bankovky. Někteří lidé ke šňupání kokainu, ketaminu nebo mefedronu používají inhalátory. V případě poppers se nosem vdechují výpary.
Jak to funguje
Droga se dostává do oběhu přes vlásečnice v sliznici nosu a putuje do mozku. Šňupání zajistí rychlejší a silnější nájezd než polykání. Část užité látky se ovšem dostane do hltanu a tam se absorbuje stejně, jako kdyby byla užita orálně.
Efekt nastává asi během 1 až 10 minut. Dávkování je celkem snadné (dá se upravovat opakovanou aplikací).
Rizika
Při šňupání může dojít k poškození kůže kolem nosu nebo sliznice uvnitř, a to způsobuje krvácení. Krvácení usnadňuje cestu pro virovou hepatitidu typu C (v případě sdílení potřeb pro šňupání). Při pravidelném šňupání kokain může zničit chrupavku nosní přepážky.
Bezpečnější šňupání
Bezpečnějšího šňupání dosáhnete, když nebudete sdílet trubičky, bankovky ani jakékoliv jiné potřeby na šňupání (nejlepší je utřít i povrch, ze kterého budete šňupat). Popište nebo barevně odlište brčka.
Opláchněte zbytek drogy, který zůstal v nose (sterilní vodou nebo nosním sprayem se slanou vodou). Střídejte nozdry, snížíte tak jejích poškození.
Důležité je připravit si dopředu látku, kterou chcete užívat. Například je důležité rozdrtit krystaly a větší kousky, protože sliznice se o ně jednak snadno poraní a jednak nedokáže tyto větší kousky vstřebat.