Injekční užívání

Injekční užívání (šlehání si, slamming, slamsex) je nejnebezpečnější cestou aplikace drog. Droga se dá aplikovat injekčně, když už je v tekutém stavu, jako ketamin, nebo je v prášku, který se dá smíchat s vodou. Steroidy se aplikují do hýžďového svalu, jiné drogy do žíly (nikdy ne do tepny).

Jak to funguje

Protože droga jde rovnou do krevního řečiště a velmi rychle se dostane do mozku, nájezd přichází během několika sekund a je silnější než u jiných způsobů aplikace.

Injekčně užitá látka neprochází žádnou ochrannou bariérou (na rozdíl od orálního nebo sniff užití). Proto je důležité o to více se zabývat čistotou užívané látky.

To znamená větší riziko předávkování, ale také rychlejší rozvoj závislosti.

Účinek trvá déle než při kouření.

Rizika

Injekční aplikace přináší řadu rizik, která při jiných způsobech aplikace buď vůbec nejsou ve hře, nebo jsou mnohem nižší: předávkování, vážné infekce jako HIV nebo HCV, otrava krve, problémy s žílami, abscesy, krevní sraženiny, trombóza. Injekční užívání drog nebo steroidů může znamenat sdílení potřeb jako jsou jehly, stříkačky, lžíce, voda, filtry, tampony. Je to nejefektivnější způsob jak rozšířit infekce, přenášené krví, jako je HIV, hepatitidy B a C. Částečky krve můžou být tak malé, že za běžných okolností vůbec nejsou vidět (lžíce nebo stříkačka vypadá, že je čistá, ale není). Aplikace drogy na nesprávné místo je život ohrožující.

Bezpečnější injekční užívání

Šlehání si je nebezpečné z mnoha důvodů, některé jsou zřejmější než jiné. Pokud si nešleháte, nezačínejte s tím! Může to způsobit spoustu fyzických a psychických problémů a výrazně ztížit případnou abstinenci. Pokud si šleháte, pomozte svému zdraví tím, že přejdete na jiný způsob užívání. Jestli si teď nedokážete představit přechod k jinému způsobu užívání, potřebujete vědět, jak to dělat bezpečněji.

Snažte se nenapíchnout si tepnu – tepny jsou hlouběji než žíly, ale nejsou daleko. Pokud si napíchnete tepnu, krev bude světlejší a bude spíše stříkat než vytékat. Aplikovat drogu bude těžší a bolestivější, píst se bude pravděpodobně vracet zpět, ve stříkačce možná bude zpěněná krev. Jestli si myslíte, že jste zasáhli tepnu, vytáhněte jehlu rychle ven a silně zatlačte na místo vpichu. Při krvácení delším než 5 minut vyhledejte lékařskou pomoc, při silném krvácení volejte 155.

Pokud se vám nepodaří najít žílu hned, použijte novou jehlu – jehla je opotřebovaná už při druhém použití. Ztupená jehla znamená větší vpich, větší prostor pro zanesení bakterii, ale také zjizvení kůže a poškození žíly.

Střídejte místa, kam aplikujete. Nejméně rizikové jsou žíly na předloktí (mezi zápěstím a loktem). Vyhýbejte se aplikaci do žil pod zápěstím – jsou příliš malé na to, aby to zvládly, je tam velké riziko poškození žíly. Nikdy neaplikujte na bolavá nebo oteklá místa, může tam být infekce nebo jiný problém. Zajděte za lékařem, jestli je místo vpichu oteklé více než pár dní, je zarudlé, horké, citlivé, krvácí, kůže mění barvu, bolí nebo mokvá. Když se stydíte jít za lékařem, stavte se v kontaktním centru, tam vás ošetří a nesetkáte se tam s káráním ani s kázáním kvůli tomu, že užíváte drogy.

Potřeby pro injekční aplikaci

Je zásadně důležité mít vždy vlastní vybavení potřebné pro aplikaci a nikdy ho nesdílet. Použijte tampony s dezinfekcí k očištění místa, kam chcete aplikovat, nebo alespoň to místo důkladně umyjte teplou vodou s mýdlem. Zjistěte si, kde se dá získat čisté vybavení (nejbližší „káčko“), a vezměte tam s sebou to použité. Jestli nechcete fyzicky jít pro stříkačky a další věci do „káčka“ ani do lékárny, kupte si všechno, co potřebujete, online.

Sdílení lžíce umožňuje přenos infekcí jako je HCV (částečky krve na jehle, ponořené do roztoku). Nesdílejte ani tampony, protože stopy krve na nich také mohou přenášet HCV. Sdílení s lidmi, se kterými si připadáte blízcí, se může zdát bezpečnější, ale není, infekce se mohou velmi snadno šířit právě mezi přáteli a milenci. Zdá se, že pokušení sdílet potřeby pro injekční užívání je v případě chemsexu nejsilnější během dojezdu, proto se na tu situaci připravte – mějte zásoby čistého náčiní.

Příprava na aplikaci

Vyberte si klidné, bezpečné a čisté místo, nejlépe doma. Umyjte si ruce teplou vodou s mýdlem a vytřete povrch, na kterém budete rozdělávat. Ujistěte se, že máte čisté stříkačky, tampony, lžíci nebo fólii, filtry, škrtidlo. Mějte speciální kontejner nebo láhev na použité stříkačky a tampony.

Rozdělávání

Čistým tamponem otřete lžíci jedním směrem. Usilovné tření různými směry roznáší mikroorganizmy. Dejte drogu do lžíce. Použijte speciální vodu určenou pro parenterální použití, dostanete ji v káčku, případně si ji objednáte na internetu (v případě nutnosti lze použit převařenou vodu z kohoutku nebo kojeneckou vodu).

Nepoužívejte destilovanou vodu! Hrozí zdravotní problémy – poškození buněk v místě aplikace, pálení, bolest, narušení metabolizmu.

Pokud připravujete roztok pro více lidí a chcete sdílet lžíci, každý musí mít čistou stříkačku a jehlu. Ani žádné použité parafernálie nemají přijít do styku s roztokem pro skupinu. Naberte nejlépe sterilní nebo převařenou vodu do čisté stříkačky, přidejte ji do lžíce a zamíchejte. Dejte do lžíce filtr (vatový tampon nebo kus vaty), roztok nabírejte přes tento filtr (zbavíte se tak části nečistot). Pokud si rozpouštíte tablety, použijte nasazovací filtr určený přímo k filtrování tablet (například sterifilt), pokud ho nemáte k dispozici, přefiltrujte tekutinu přes vatový tampon alespoň třikrát. Odstraňte bubliny tak, že otočíte stříkačku nahoru, poklepete na ni nehtem a vypustíte vzduch.

Škrtidlo

Používejte škrtidlo, jen pokud bez něj nenajdete žílu. Když žíly dobře vidíte, škrtidlo nepotřebujete, a kdybyste ho použili, vytvářeli byste zbytečný tlak. Škrtidlo se dá koupit v eshopu (někdy je k sehnání i v káčku). Škrtidlo se dá také vyrobit z čisté ponožky, dostatečně tlustého pruhu látky, pásku, staré duše (škrtidlo by mělo být čisté, takže pásek nebo starou duši je nutné důkladně dezinfikovat). Ale raději používejte speciální, elastické škrtidlo, které je snadné povolit. Nezatahujte škrtidlo příliš – když přiškrtíte tepny, bude obtížnější najít žíly. Ruku nejdříve zaškrtíte, pak aplikujete, pak povolíte škrtidlo. Nesdílejte ani škrtidla – i škrtidla mohou obsahovat drobné částečky krve.

Samotná aplikace

Snažte se nesahat na nic, co není čisté, dokud nedokončíte aplikaci. Zahřejte svou ruku a nechte ji chvíli svěšenou dolů. V případě, že potřebujete použít škrtidlo, má přijít nad místo, kam chcete aplikovat. Neutahujte škrtidlo příliš, abyste nepřerušili přítok krve do paže, měli byste v ruce pod škrtidlem cítit puls. Otřete místo budoucího vpichu čistým dezinfekčním tamponem.

Vpich pod úhlem 45 stupňů k povrchu kůže by měl směřovat nahoru (směrem k srdci). Abyste se ujistili, že jste v žíle, zkuste natáhnout trochu krve do stříkačky. Když se krev nenatáhne, nejste v žíle, vytáhněte jehlu a začněte znovu (s čistou jehlou). Pokud po vpichu cítíte bolest nebo odpor, asi nejste v žíle, to znamená, že musíte začít znovu. Vytáhněte jehlu, zatlačte na místo vpichu suchým tamponem nebo kapesníkem.

Nepoužívejte tampon s dezinfekcí, protože ten nezastaví krvácení. Nikdy nepoužívejte opakovaně stejnou jehlu – hrot jehly se trochu ztupí už při prvním vpichu, při každém dalším vpichu se ztupí víc, to znamená větší ranku, větší poškození žíly, větší pravděpodobnost zjizvení a pomalejší hojení.

Když jste si jistí, že jehla je v žíle, uvolněte škrtidlo a pomalu tlačte na píst. Pomalu vytáhněte jehlu a asi minutu tlačte suchým tamponem nebo kapesníkem na ranku.

Krev není dobrý nápad

Flush (nabírání krve do stříkačky, aby naředila suchou drogu) není efektivní, nájezd nebude lepší a množství drogy, které dostanete do oběhu, se tím nezvýší. Zároveň při flushingu není možné vyhnout se určitému pohybu jehly v těle. To zhoršuje poškození a zkracuje životnost žil.

Úklid

Nasaďte plastový kryt na jehlu a vložte stříkačku do kontejneru. Nikdy nedávejte kryt na cizí jehly a stříkačky. Očistěte povrchy, kde jste si šlehali, savem, případně teplou vodou s mýdlem. Všechno, co bylo použito, vyhoďte. Po úklidu si pečlivě umyjte ruce teplou vodou s mýdlem. Jestli můžete, použijte tampony s dezinfekcí. Veškeré parafernálie uchovejte na čistém a bezpečném místě.

Čištění vybavení

Můžete se dostat do situace, kdy budete mít pocit, že není jiné východisko než sdílet. Proto je důležité vědět, jak čistit vybavení.

Jehly nesdílejte v žádném případě, ty přenášejí viry HIV, HCV, HBV.

Čištění stříkačky: propláchněte stříkačku a jiné vybavení, které chcete opakovaně použít, několikrát čistou studenou vodou. Vložte vybavení do nádoby s neředěným domácím bělidlem. Opět všechno propláchněte čistou studenou vodou. Ani tak není možné s jistotou říct, že použité a očištěné vybavení je bezpečné. Například bělidlo je efektivní pokud jde o omezení šíření HBV a HIV, ale zdá se, že HCV reaguje jinak. Proto je nejlepší používat všechno nové a čisté.

Další tipy (více užitečných informací vám řekne David Pešek v KC Sananim)

- Když chcete uchovat své žíly v lepším stavu, mačkejte v dlani pravidelně tenisový míček nebo gumový kroužek na posilování.

- Až se ranka po vpichu zatáhne (asi po hodině od aplikace), namažte si místo vpichu krémem, urychlí to hojení a do určité míry zamezí vzniku jizev.

- Kdyby v místě vpichu vznikla modřinka, aplikujte Heparoid nebo jinou podobnou mast.

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.