Jak se virus nepřenáší a jak se chránit...
Virus HIV se nepřenáší:
- Při běžném mezilidském kontaktu (podáním ruky, používáním telefonního sluchátka, během společného pobytu v místnosti), společným užíváním nádobí. Zatím nebyla prokázaná infekce HIV u členů domácnosti, kteří s HIV pozitivním bydleli, ale neměli s ním sexuální styk a nesdíleli s ním injekčně drogy, polibkem (sliny HIV pozitivního sice mohou obsahovat HIV virus, ale ve velmi malém množství; mimo to jsou ve slinách obsaženy látky, které virus ničí. Za ne zcela bezpečný lze ovšem považovat tzv. „francouzský“ polibek, kdy může dojít k drobným poraněním v ústech. U zubaře, lékaře, v nemocnici (riziko nehrozí, pokud jsou dodrženy hygienické předpisy sterilizace nástrojů apod.). Při objímání, mazlení, dráždění pohlavních orgánů rukou partnera či partnerky bez kontaktu s jeho spermatem či s poševním sekretem (např. tzv. „petting“), tyto praktiky lze označit z hlediska možností přenosu HIV jako nerizikové.
- Kousnutím či bodnutím hmyzem (virus HIV se nemnoží v zažívacím ústrojí hmyzu), ani přes zvířata.
- Návštěvou bazénu, koupaliště, sauny – virus HIV mimo organismus špatně přežívá, pouze krátkodobě. Zvláště citlivý je na teplo (ničí ho teplota 60°C), sucho a vodu.
- Sexuálním kontaktem, pokud HIV pozitivní dlouhodobě dosahuje nedetekovatelné virové nálože a netrpí žádnou další pohlavně přenosnou infekci.
Bezpečná ochrana
Pokud jde o jeho spolehlivost, kondom podle výsledků dostupných studií v případě, že se skladuje a používá správně, můžeme považovat za naprosto spolehlivý prostředek ochrany před nákazou.
Vždy ale musíme počítat s tím, že kondomy nepropouští původce pohlavních chorob pouze tehdy, pokud jsou výrobcem testované a byly správně skladovány. To znamená, že je nevystavujeme vyšším než pokojovým teplotám, nepřijdou do styku se slunečním světlem, a nemáme je ve vlhkém prostředí. V opačném případě nám výhody latexu – třeba skutečnost, že kondom můžeme osminásobně natáhnout než praskne – budou k ničemu. Pokud to tedy shrneme: spolehlivost tohoto způsobu ochrany je daná především tím, že víme jak s nimi zacházet, než tím, co pro nás firmy udělají při jejich vývoji. Kondom podle výsledků dostupných studií v případě, že se skladuje a používá správně, můžeme považovat za naprosto spolehlivý prostředek ochrany před nákazou. Často se v této souvislosti cituje výzkum, kdy bylo vybráno 245 párů, ve kterých byl jeden z dvojice HIV pozitivní bez nedetekovatelné virové nálože a u druhého bylo bezpečně prokázáno, že nakažený není. Polovina všech párů přitom kondom používala při každém styku, druhá polovina jen někdy. V případě dvojic, které kondom používaly pokaždé nedošlo ani k jednomu přenosu infekce, zatímco u těch, kdo v tomto nebyli důslední, došlo k nákaze u každého desátého páru.
Důležité je samozřejmě také nepodceňovat výběr té správné velikosti. Není přitom ani tak podstatné, jak je kondom dlouhý, ale spíš to, jakou má šířku. Experti na kondomy prohlašují, že kondom musí pevně sedět, ale nesmí škrtit. Doporučují jeho výběr podle změřeného obvodu penisu při erekci. Pokud je na balení uvedená šířka výrobku, zvolte takový kousek, aby obvod penisu byl o trochu větší, než je dvojnásobek udané šířky kondomu. Jedině taková velikost vám potom zaručí že kondom nesklouzne v situaci, kdy to bude nejméně potřeba.
25. 9. 2020 OQYZ