Rektální aplikace

Rektální aplikace (booty bumping, boofing, dabbing, stuffing, anální aplikace) – většinou se do rekta aplikuje látka rozpuštěná ve vodě, ale i drogy v prášku lze vetřít prstem do sliznice kolem análního otvoru (tzv. „dabbing“), pilulky nebo drogy v prášku lze zabalit do cigaretového papíru a také aplikovat do rekta (tzv. „stuffing“). Poslední jmenované způsoby aplikace nesou větší riziko popálení análního otvoru a rekta, protože droga není rozpuštěná ve vodě.

Jak to funguje

Sliznice kolem análního otvoru a uvnitř v rektu snadno vstřebává drogu, která pak pokračuje krevním řečištěm do mozku.

Když se zadaří, až 80 % substance se vstřebá. Je to srovnatelné s orálním užitím, ale při rektálním užití látka neprochází nejdřív přes játra, proto pro dosažení stejného efektu stačí nižší dávka než při orálním užití.

Drogu v tekuté podobě (nebo prášek rozpuštěný ve vodě, celkově asi 1-2 ml) nabereme do stříkačky bez jehly, zasuneme do zadku a pomalu vstříkneme dávku. V průběhu 30 sekund by se droga měla dostat do krevního oběhu. Análně užité drogy se vstřebávají rychleji než když se polykají a většinou mají silnější účinek.

Rizika

Vtírání drogy do análního otvoru může to místo znecitlivit nebo podráždit, způsobit krvácení nebo zánět a tím umožnit šíření infekcí. Tímto způsobem se užívá mefedron, kokain, pervitin. Mefedron může spálit sliznici v rektu a kolem análního otvoru, způsobit bolest, krvácení a hemeroidy. Sdílení stříkačky, která už byla v něčím zadku, i když nemá jehlu, zvyšuje riziko přenosu infekcí jako kapavka nebo virová hepatitida typu C, totéž platí pro nedezinfikovaný prst, který vtírá drogu do análního otvoru. Virová hepatitida typu A a různé bakterie, které žijí ve stolici, se snadno přenesou, pokud si pořádně neumyjete ruce a hračky.

Efektivita vstřebání látky přes sliznici v rektu se může člověk od člověka výrazně lišit, dávkování je proto komplikované.

Bezpečnější rektální aplikace

Některé drogy jako GBL jsou tak žíravé (GBL dokonce taví některé plasty), že by se neměli aplikovat análně, protože výstelka rekta je příliš jemná a můž

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.