On-line poradna
Význam primoinfekce 15. 3. 2018
Uživatel: Jarda, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se někdo zabýval tím, proč se u cca 60% lidí objeví primoinfekce a u jiných ne? Zajímalo by mě, zda např. ten fakt, že je člověk náchylný k nemocem, takže při každém ofouknutí ho začne škrábat v krku a natečou uzliny (má slabší imunitu) má větší pravděpodobnost, že by se u něj projevila primoinfekce než v případě člověka, který je nemocný jednou za pár let? Prostě tak, že by se projevila u člověka se slabší imunitou s větší pravděpodobností, když se u něj projevuje úplně všechno. (Moc si neumím představit, že by u člověka , u kterého každá změna teploty, špatné jídlo atd. vyústí v patřičné příznaky a něco jako nákaza HIV ne). Moc Vám děkuji za odpověď a za Vaši práci kterou zde odvádíte. J.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 15. 3. 2018
Váš dotaz se netýká jen HIV, ale všech infekčních nemocí. Proč při stejném riziku někteří lidé onemocní a jiní ne ? Proč z těch, kteří onemocní, někteří zemřou, někteří přežijí s těžkým průběhem a někteří mají jen lehké příznaky, při nichž třeba i chodí do práce ?
Třeba u dětské obrny (poliomyelitis) před zavedením očkováním onemocnělo těžkým průběhem (horečky a obrny) 1-2% dětí. Ostatní měli protilátky, tedy s onemocněním se setkali, ale neonemocněli anebo onemocněli jen virosou podobnou chřipce bez ochrnutí. A nikdo nedokázal blíže definovat tu skupinu dětí, která onemocněla obrnou. Vždy se hovořilo jen obecně o slabé imunitě. Často tam byl vypozorován stres v inkubační době (třeba prochladnutí). Zdá se, že ten akutní stres je významnější faktor než pouhé konstatování o obecně slabší imunitě, které ani neumíme blíže definovat. Roli hraje i virulence (nebezpečnost) mikroba, který onemocnění vyvolává.
Na chřipku umírají obvykle lidé starší a nemocní. V době španělské chřipky byla populace oslabená předchozí "Velkou válkou", jak lidé tehdy nazývali první světovou. Ale až nedávno jsem se dozvěděl, co zřejmě výrazně přispělo k úmrtí známého rakouského malíře s českými kořeny Egona Schieleho, kterému bylo jen 28 let. Dva dny před jeho skonem totiž zemřela také na chřipku jeho těhotná manželka.