On-line poradna

Riziko nákazy + testování 23. 2. 2022

Uživatel: Jakub, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den. Před 2 týdny jsem měl nechráněný pohlavní styk s dívkou, o které jsem později zjistil, že nabízela občasné sexuální služby s ochranou. Je možné,že by HIV+ být mohla/nemusela. Měl bych říci, že soulož byla po 3 min. přerušena a dokončená už nebyla. Moc mě to mrzí, ale musím se zeptat na pár otázek, které mi nedají spát. Kdyby byla pozitivní je stále šance, že mě nakazit nemusela, když styk trval krátkou dobu? Další otázka- jestli je možno prokázat přítomnost viru dříve než po 2-3 měsících? Dočetl jsem se, že po 4 týdnech od rizika je 95% šance zjistit přítomnost protilátek v těle. Jde mi o to, že než plynou 2 měsíce od rizika, tak mě obavy z nákazy psychicky zničí. Díky za odpověď

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 24. 2. 2022

Dobrý den, k přenosu nemusí vždy dojít, a to ani při déle trvající nechráněné souloži. Záleží na mnoha okolnostech, ta hlavní je především to, jestli dotyčná v případě, že je HIV pozitivní, užívá léčbu.

O testování na HIV a době, kdy se testovat, zde píšeme opakovaně, stejně tak na našem webu www.hiv-prevence.cz, projděte si prosím starší příspěvky.

Dlouhodobě probíhá diskuse o zkrácení intervalu, ale zatím Světová zdravotnická organizace žádné závazné stanovisko nevydala. Některé země se přiklání k dostatečné spolehlivosti po šesti týdnech. Samozřejmě mohou být jednotliví poradci a klienti v Česku, kteří považují i kratší dobu za dostatečně spolehlivou. Otázkou je, co je dostatečně spolehlivý negativní výsledek - stačí 90% spolehlivost nebo raději 96% anebo 99%? Zkrácení požadovaného intervalu k získání spolehlivého výsledku proběhlo i u většiny českých poraden na 2-3 měsíce od posledního rizika. V zemích, ve kterých uvádějí spolehlivost testu po kratší době, než jsou dva měsíce, vycházejí také především z toho, že tamní obyvatelé se testují opakovaně a často a je pravděpodobné, že pokud vyjde výsledek falešně negativní při prvním testu, již relativně brzy odhalí infekci následující test.

Pozitivně 69

Obrázek č. 246
Obrázek č. 206
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.