On-line poradna
Prosba 27. 7. 2020
Uživatel: Jana, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den, asi jsem nezvolila správné téma, pod které můj dotaz spadá, ale upřímně nevím pod jaké téma to napsat. Mám na Vás takový všeobecný dotaz, když člověk začíná nový vztah nebo by chtěl, jak má svému partnerovi říct, že před zahájením jejich společného sexuálního života by bylo dobré si dojít na vzájemně na test. Bohužel se často setkávat s tím, že hned při seznamování by chtěl dotyčný navázat již sexuální styk, mně ale přijde úplně normální a hlavně zodpovědné si na test dojít. Bohužel v dnešní době to mnoho lidí neřeší či se Vám vysměje či mávne nad tím rukou, neříkám že všichni, mnoho lidí chodí na test dobrovolně samo. Jen bych jak má tedy člověk toto oznámení dotyčnému říct, aby si došli nejprve před jakýmkoliv sexuálním stykem na test? Já třeba vím, že jsem zdravá, ale samozřejmě bych ho také s partnerem podstoupila, aby to bylo spravedlivé. Ale v dnešní době je tohle docela problematika. Jak to tedy co nejlépe oznámit? Moc Vám děkuji
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 28. 7. 2020
Společné testování na HIV je samozřejmě výrazem společné zodpovědnosti za své zdraví.
Před společným HIV testem musí mít oba partneři nejméně 2-3 měsíce od posledního (zejména nechráněného) styku s jiným partnerem, aby jejich výsledek byl spolehlivý.
Takže buďto spolu 2-3 měsíce chodí bez sexuálních styků (myšleno tedy soulože, petting možný je, ten není rizikový z hlediska HIV). Během této doby by se zřejmě i ukázaly příznaky jiných sexuálně přenosných chorob. Tím, jak se poznají, tak si i s velkou pravděpodobností potvrdí, že tu dobu si byli věrní. A pak si dojdou na HIV testy.
Alternativou je, že sice mají styky už po kratší době, ale ty jsou chráněné. A zase po 2-3 měsících, kdy už zvažují přechod na nechráněné styky, jdou spolu na HIV testy.
Také lze připustit, že si důvěřují a mluví pravdu a chodí spolu sice kratší dobu než 2-3 měsíce, ale poslední pohlavní styk s partnerem měli před delší dobou.
Pokud jeden z partnerů již testován byl a má spolehlivý negativní výsledek, tak samozřejmě v jeho případě by na test nemusel, ale z psychologického hlediska je lepší, aby si na testy došli oba partneři.
Na HIV testy nemusí samozřejmě chodit ti, kteří v minulosti ještě sexuálního partnera neměli (a ani si nepíchali drogy).
Pokud již nechránné pohlavní styky měli, tak by stejně měli jít na testy oba, protože HIV negativita jednoho z nich nikdy neznamená i negativitu toho druhého.