On-line poradna

Jaký je rozdíl mezi píchnutím se o jehlu injekční a jehlu na šití? 26. 11. 2020

Uživatel: Ali, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobry den. Prosim o vysvetleni. Jaky je rozdil, pokud se nekdo pichne injekcni jehlou bezprostredne po tom, kdy byla pouzita u hiv pozitivniho a pokud se pichne jehlou na siti, spendlikem, dratkem atd.. take ihned bezprostredne po tom, kdy se pichla hiv osoba? V tom druhem pripade uz riziko neni? a proc? Dekuji predem

Július Szabó

Odpověděl: Július Szabó, 26. 11. 2020

Dobrý den, pokud už jste někdy viděla jehlu na šití a jehlu injekční, pak jste si možná všimla, že jehla injekční je dutá, protože se používá k transportu tekutin z nebo do stříkačky (např. krve při odběru). Z logiky věci tedy v ní může zůstat krev. U jehly na šití žádná dutina není, pokud si ji tedy nezapíchnete až po očko na nit, což je dost nepravděpodobné. Je nepravděpodobné, že by na povrchu jehly na šití ulpělo tolik krve, aby dokázala někoho infikovat.

Manipulace s injekčními jehlami podléhá pravidlům dobré zdravotnické praxe, ta minimalizují riziko poranění o injekční jehlu.

Při poranění o injekční jehlu např. pohozenou je riziko přenosu HIV velmi nízké, protože HIV je velmi citlivé na okolní vlivy a velmi rychle hyne. Pokud se tedy o inj. jehlu nepíchnete ihned poté, co ji někdo použil nebo např. do pár minut, pak je riziko přenosu HIV velmi malé. Kromě HIV ale existují i jiné infekce, daleko odolnější a tedy snáze přenositelné, např. hepatitidy (žloutenky).

Pokud tedy nejste injekční uživatelka drog a nesdílíte inj. jehlu, stříkačku nebo drogu s jinými lidmi, pak není pravděpodobné, že byste se injekční jehlou mohla nakazit. Všechny způsoby přenosu HIV najdete podrobně popsány na našem webu www.hiv-prevence.cz.

Pozitivně 69

Obrázek č. 246
Obrázek č. 206
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.