On-line poradna

doba propuknutí AIDS a příznaky 26. 7. 2018

Uživatel: lenny, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování

Dobrý den, uvádí se, že doba, než u nakaženého propukne AIDS pocházející z nákazy HIV naplno se může počítat v řádu cca 5-10 let, zajímalo by mne , zda je toto myšleno spíše na pacienty, kteří jsou léčeni či neléčeni. Je možné, aby neléčený člověk bez jakýchkoli obtíží fungoval například 8 let po rizikové události? Dále bych se chtěla zeptat, zda je dušnost a suchý kašel možné spojovat s příznaky i přesto, že tímto problémem člověk trpěl již dlouho před zahájením sexuálního života (žádná jiná forma rizikového chování nenastala) . Věřím, že je to nepravděpodobné a příčina je zcela jinde. Děkuji Vám za zodpovězení dotazu a přeji hezký den.

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 27. 7. 2018

Samozřejmě, že rozvoj AIDS se týká neléčených osob. Léčení lidé se do stádia AIDS nedostávají. Jde o průměrný čas, takže je možné, že HIV pozitivní, který o své nákaze neví, se do stádia AIDS nedostane ani za 15 let, ale je možné, že u někoho propukne už za tři roky.

Častější kašel a dušnost se mohou objevit při jedné z nejčastějších oportunních infekcí (tedy prvním onemocnění AIDS), jedná se o specifickou formu zápalu plic. Obvykle vedou k hospitalizaci (a potvrzení HIV pozitivity) do několika dní po objevení potíží. Neurčité zdravotní potíže mohou předcházet rozvoji stádia AIDS o několik měsíců až půl roku a odrážejí oslabenou imunitu.

Je důležité vědět, že pozdní diagnóza (tedy až ve stádiu porušené imunity) zpravidla ani při nasazení protivirových léků nevede k úplné obnově obranyschopnosti. Takže včas diagnostikovaný HIV pozitivní má prakticky stejnou kvalitu života a jeho průměrnou délku jako HIV negativní, u člověka pozdě diagnostikovaného to neplatí.

V České republice je sice většina HIV pozitivních diagnostikována včas, ale existují skupiny lidí, u nichž jsou pozdní diagnózy častější. Patří mezi ně migranti (kromě Slováků), heterosexuální muži a lidé pocházející z regionů.

Pozitivně 69

Obrázek č. 246
Obrázek č. 206
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.