Jaká mám práva a povinnosti?
Povinnosti HIV pozitivních osob jsou stanovena § 53 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o tyto povinnosti:
- podrobit se léčení, lékařskému dohledu, potřebnému laboratornímu vyšetření a dalším protiepidemickým opatřením; povinnost podrobit se léčení se nevztahuje na fyzickou osobu po nákaze vyvolané virem lidského imunodeficitu ve stavu těžkého onemocnění – za těžké onemocnění je obecně považováno stádium AIDS,
- dodržovat poučení lékaře o ochraně jiných fyzických osob před přenosem infekčního onemocnění, jehož jsou nosiči,
- nevykonávat činnosti, při nichž by vzhledem ke svému nosičství ohrožovaly zdraví jiných fyzických osob,
- informovat lékaře před vyšetřovacím nebo léčebným výkonem a při přijetí do ústavní péče o svém nosičství; pokud má nosič poruchu vědomí, učiní tak ihned, jakmile mu to jeho zdravotní stav umožňuje – tato povinnost může v praxi působit některé problémy nejen při běžných vyšetřeních či vyšetřeních na pohotovosti, ale také při prohlídkách souvisejících se zaměstnáním (při vstupní či periodické lékařské prohlídce). Osoby HIV pozitivní jsou vystaveny stigmatizačním vlivům nejen mezi běžnou veřejností, ale také ze strany zdravotnického personálu. HIV pozitivní osoby mají často obavy sdělit posudkovému lékaři svou diagnózu, neboť se domnívají, že ten kvůli jejich diagnóze neoprávněně rozhodne o jejich nezpůsobilosti k práci nebo údaj o jejich infekci předá zaměstnavateli, který s nimi pracovní poměr ukončí (byť např. ze zástupného důvodu). Zdravotnický personál provádějící tuto vstupní prohlídku má samozřejmě povinnost zachovávat mlčenlivost a posudek lékaře a případné sdělení potenciálnímu nebo aktuálnímu zaměstnavateli musí být omezeno pouze na to, zda a za jakých podmínek je osoba schopna vykonávat danou práci (nesmí být tedy sdělena diagnóza, která lékaře k danému závěru vedla). Posouzení zdravotního stavu a dalším otázkám v této oblasti se bude blíže věnovat následující část.
- sdělit své nosičství poskytovateli zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství, který vypracovává posudek před uzavřením smlouvy o poskytnutí pobytové služby v zařízení sociálních služeb podle zvláštního právního předpisu,
- oznamovat praktickému lékaři, který je registruje, osobní údaje (jméno, příjmení, datum narození, místo trvalého a přechodného pobytu), údaje o zaměstnání a změny v těchto údajích.
Výše uvedené povinnosti navazují také na trestně právní odpovědnost HIV pozitivních osob. Není však nikdy možné vyžadovat po HIV pozitivních osobách plnění povinností, které jsou nepřiměřené a nevycházejí z právních norem.
Práva
Každá HIV pozitivní osoba má práva, jako jiní lidé, včetně práva na ochranu soukromí, lidské cti a důstojnosti. Tato práva (jakož ani jiná práva zaručená právním řádem) jí nijak nemohou být omezována, včetně práv HIV pozitivní osoby nebýt diskriminována. Bohužel k tomu někdy v praxi dochází, v tomto případě HIV pozitivní osoby mohou využít prostředků ochrany proti zásahu do jejich práv.