Jak mám reagovat, když lékař vyzradil, že jsem HIV pozitivní?
Lékař nebo všeobecná sestra (případně další osoby), u kterých jsem prošel zdravotní prohlídkou v souvislosti s výkonem zaměstnání a kterým jsem v souladu se svými zákonnými povinnostmi před vyšetřením oznámil, že jsem HIV pozitivní, tuto informaci předali zaměstnavateli / jiným osobám. Jak se proti tomu mohu bránit?
Ze strany zdravotnického pracovníka, který povinnost mlčenlivosti porušil, se může jednat o přestupek, za který hrozí pokuta až milion korun. O udělení pokuty v prvním stupni rozhoduje krajský úřad, v jehož obvodu byl přestupek spáchán; tomu můžete taktéž zaslat podnět k tomu, aby se zabýval právě Vaším případem. Podnět je třeba podat tak, aby úřad o přestupku stihl rozhodnout do jednoho roku poté, co byl spáchán, jinak odpovědnost za přestupek zaniká a viník nemůže být potrestán. Krajský úřad však není oprávněn rozhodnout o jakémkoli odškodnění a případná pokuta propadne státu. V podnětu přesně uveďte, který pracovník se měl protiprávního jednání dopustit, a vyličte všechny rozhodné skutečnosti, případně uveďte, jakými důkazy (např. svědectví) svá tvrzení můžete podložit.
V zásadních případech může být porušením mlčenlivosti naplněn i trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, za který pachateli hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Máte-li podezření na spáchání tohoto trestného činu, podejte trestní oznámení na místní oddělení Policie ČR v místě, kde byl trestný čin spáchán (tj. kde došlo k vyzrazení důvěrné informace); neznáte-li toto místo, obraťte se na Policii ČR v místě, kde bydlí, pracuje nebo se zdržuje osoba, která podle Vás trestný čin spáchala. Trestní oznámení můžete vyhotovit písemně; nevíte-li si rady, dojděte osobně na policejní stanici, kde ho s Vámi pověřený příslušník Policie ČR sepíše. Podání trestního oznámení je zdarma, je však třeba varovat před uvedením nepravdivých informací v trestním oznámení, za něž hrozí závažné sankce. Odpovědnost za trestný čin zaniká až po pěti letech, čím dříve však trestní oznámení podáte, tím větší je pravděpodobnost, že se věc podaří vyšetřit. V rámci trestního řízení může soud rozhodnout i o náhradě majetkové škody, která Vám byla způsobena.
V případě lékařů může porušení mlčenlivosti představovat rovněž disciplinární delikt, k jehož projednání je oprávněna Česká lékařská komora. Stížnost na lékaře můžete podat bezplatně, a to u Revizní komise České lékařské komory. Stížnost musí být vždy podána nejpozději do jednoho roku poté, kdy k jednání lékaře mělo dojít. Ve stížnosti uveďte jméno a příjmení a případně sídlo / místo výkonu práce lékaře, který se měl protiprávního jednání dopustit, a vyličte všechny rozhodné skutečnosti, případně uveďte, jakými důkazy (např. svědectví) svá tvrzení můžete podložit.
Více informací a kontakty na Českou lékařskou komoru můžete najít ZDE.
Porušení mlčenlivosti dále může představovat zásah do Vašich osobnostních práv, proti němuž se můžete bránit žalobou. Tou se můžete domáhat, aby byly odstraněny následky porušení mlčenlivosti a případně aby Vám bylo přiznáno přiměřené zadostiučinění, popř. náhrada nemajetkové újmy. Problematika ochrany osobnosti v této souvislosti je relativně komplikovaná, a proto nedoporučujeme, abyste žalobu podali bez konzultace s právníkem.