Ugandští muži si stěžují na kondomy, jsou pro ně příliš malé a krátké

Kondomy, které jsou dostupné v Ugandě, jsou mnoha místním mužům příliš malé. To může představovat vážný problém pro úspěšný boj proti šíření AIDS v této zemi. Podle agentury AFP na to upozornili místní poslanci, kteří se vrátili ze studijní cesty ve vybraných regionech.

Foto: Osvěta proti AIDS v africké Rwandě. Ilustrační foto.| foto: Profimedia.cz

Delegace poslanců obdržela zejména v oblastech postižených epidemií viru HIV a navazující nemoci AIDS řadu stížností na jednotnou velikost prezervativů. V některých regionech "existují důkazy o tom, že lidé mají větší pohlavní orgány, a proto by se měla uvážit dodávka větších kondomů".

Člen parlamentní komise Tom Aza naplno zdůvodnil v ugandské televizi NTV nechuť mužů ochranu používat. "Když jdou do akce - během sexuální činnosti, tak to samozřejmě pod tlakem exploduje," prohlásil.

Jeho poslanecký kolega Merard Bitetkyerezo zase uvedl, že někteří mladí muži si stěžují, že jsou uvedené kondomy příliš krátké a že se do nich při sebelepší vůli nedokážou dostat.

Poslankyně Sarah Netalisileová vyjádřila v této souvislosti obavy, že problém velikosti vystavuje místní mladé chlapce a dívky hrozbě nakažení AIDS i přesto, že se po osvětě o bezpečný styk poctivě snaží.

Indové mají opačný problém

Členové parlamentu hodlají proto vyzvat výrobce a distributory kondomů, aby brali ohled na regionální odlišnosti a zajistili přísun použitelného zboží.

Že je odlišný přístup ohledně velikosti daných orgánů nutný ukázala už například studie z roku 2006 v Indii, kde se zjistilo, že naopak 60 procent Indů má penis kratší o 2,4 centimetru oproti mezinárodnímu velikostnímu standardu mezinárodních značek kondomů. Třicet procent místních mužů se dokonce musí potýkat s hrozivou mezerou až pěti centimetrů.

Díky rozsáhlé osvětové kampani v Ugandě klesl počet lidí nakažených virem HIV z 18 procent v roce 1992 na 6,4 procenta v roce 2005, čímž se země stala jednou z nejúspěšnějších v boji proti nemoci. V roce 2011 ale jejich poměr opět stoupl na 7,3 procenta. Podle oficiálních údajů umírá na AIDS ročně v Ugandě kolem 80 000 lidí.

Autoři: iDNES.cz,ČTK

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/uganda-aids-kondom-03u-/zahranicni.aspx?c=A140920_082502_zahranicni_aha

Pozitivně 69

Obrázek č. 246
Obrázek č. 206
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.