20. 9. 2014 Ugandští muži si stěžují na kondomy, jsou pro ně příliš malé a krátké
Kondomy, které jsou dostupné v Ugandě, jsou mnoha místním mužům příliš malé. To může představovat vážný problém pro úspěšný boj proti šíření AIDS v této zemi. Podle agentury AFP na to upozornili místní poslanci, kteří se vrátili ze studijní cesty ve vybraných regionech.
Foto: Osvěta proti AIDS v africké Rwandě. Ilustrační foto.| foto: Profimedia.cz
Delegace poslanců obdržela zejména v oblastech postižených epidemií viru HIV a navazující nemoci AIDS řadu stížností na jednotnou velikost prezervativů. V některých regionech "existují důkazy o tom, že lidé mají větší pohlavní orgány, a proto by se měla uvážit dodávka větších kondomů".
Člen parlamentní komise Tom Aza naplno zdůvodnil v ugandské televizi NTV nechuť mužů ochranu používat. "Když jdou do akce - během sexuální činnosti, tak to samozřejmě pod tlakem exploduje," prohlásil.
Jeho poslanecký kolega Merard Bitetkyerezo zase uvedl, že někteří mladí muži si stěžují, že jsou uvedené kondomy příliš krátké a že se do nich při sebelepší vůli nedokážou dostat.
Poslankyně Sarah Netalisileová vyjádřila v této souvislosti obavy, že problém velikosti vystavuje místní mladé chlapce a dívky hrozbě nakažení AIDS i přesto, že se po osvětě o bezpečný styk poctivě snaží.
Indové mají opačný problém
Členové parlamentu hodlají proto vyzvat výrobce a distributory kondomů, aby brali ohled na regionální odlišnosti a zajistili přísun použitelného zboží.
Že je odlišný přístup ohledně velikosti daných orgánů nutný ukázala už například studie z roku 2006 v Indii, kde se zjistilo, že naopak 60 procent Indů má penis kratší o 2,4 centimetru oproti mezinárodnímu velikostnímu standardu mezinárodních značek kondomů. Třicet procent místních mužů se dokonce musí potýkat s hrozivou mezerou až pěti centimetrů.
Díky rozsáhlé osvětové kampani v Ugandě klesl počet lidí nakažených virem HIV z 18 procent v roce 1992 na 6,4 procenta v roce 2005, čímž se země stala jednou z nejúspěšnějších v boji proti nemoci. V roce 2011 ale jejich poměr opět stoupl na 7,3 procenta. Podle oficiálních údajů umírá na AIDS ročně v Ugandě kolem 80 000 lidí.
Autoři: iDNES.cz,ČTK
Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/uganda-aids-kondom-03u-/zahranicni.aspx?c=A140920_082502_zahranicni_aha