2. 6. 2015 Substituční léčba: snižuje i riziko nákazy virem HIV
Závislí užívající drogy nitrožilně jsou ohroženi celou řadou chorob přenosných krví kvůli manipulaci s použitými injekčními stříkačkami. Substituční léčba pomáhá zbavit se závislosti, ale také významně snižuje riziko nákazy virem HIV.
Bez debat prospěšná
Závislí užívající injekční stříkačky k aplikaci drogy do žíly patří mezi nejvíce ohrožené infekcí virem HIV. Nově vznikající epidemie v některých částech Ruska, východní Evropy a Asie jsou do značné míry taženy uživateli nitrožilních drog. Poslední dobou se ale ukazuje, že substituční léčba, zejména léky metadon a buprenorfin, vítězí hned na několika frontách. Jak konkrétně?
- Snižuje riziko nakažení virem HIV.
- Snižuje úmrtnost spojenou s užíváním drog.
- Zlepšuje odpověď na protivirovou terapii.
- Podílí se na eliminaci trestné činnosti drogově závislých.
Čísla hovoří jasně
Vědci shromáždili výsledky 15 výzkumů zabývajících se substituční léčbou drogově závislých. Získali celkem zajímavé informace:
- Tato léčba snížila riziko infekce virem HIV o celých 54 %!
- Z 23 607 lidí se během probíhající substituční léčby nakazilo pouhých 819.
Lékaři se nyní snaží opřít o kladné výsledky výzkumu a rozšířit tuto terapii do povědomí nitrožilních narkomanů.
Smrtelně nebezpečný virus
Virus HIV patří v současné době mezi největší nebezpečí ve skupině nitrožilních narkomanů. Situaci zhoršuje špatná zachytitelnost virové nákazy, protože se často nejprve projeví jako chřipka nebo viróza a teprve po několika letech až desítkách let se manifestuje jako smrtelná choroba AIDS. Vyhlídky by mohla zlepšit účinná protivirová léčba, která zatím bohužel na rozvinutý AIDS nestačí. Jedinou účinnou zbraní tak zůstává prevence v podobě odvykání drogové závislosti, při které pacientům úspěšně pomáhá substituční léčba.
Zdroj: www.aidsmap.com