19. 2. 2025 Sexuálně přenosné infekce, 5. díl - MPOX
VÍME, JAK SE CHRÁNIT
V závěru seriálu o sexuálně přenosných infekcích se zaměříme na mpox (dříve opičí neštovice) – jeho přenos, příznaky, prevenci, očkování a léčbu.
Přenos: k přenosu dochází blízkým kontaktem kůže na kůži s infekčním jedincem. Můžete se také nakazit prostřednictvím respiračních kapének při dlouhodobém kontaktu tváří v tvář, prostřednictvím kontaminovaných předmětů a ploch a také během sexu. Inkubační doba je v řádu jednoho až dvou týdnů, ale může se i protáhnout.
Příznaky: onemocnění zpočátku provází zvýšená teplota, zimnice, bolesti hlavy, zad a svalů, zvětšené mízní uzliny. Poté se projevuje typická vyrážka jako při neštovicích. Na kůži se vytvoří různé kožní útvary (pupínky vyplněné hnisem, tekutinou, stroupky aj.), zpravidla nejprve v oblasti obličeje. Pokud dojde k přenosu sexuální cestou, objevují se také v oblasti genitálu. Svým vzhledem se mohou podobat syfilidě.
Prevence: jedinou spolehlivou ochranou je udržet si odstup od osoby s infekcí. Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že vás před mpox neochrání ani kondom, byť může pravděpodobnost nákazy sexuální cestou snížit. Důležitý je také včasný záchyt onemocnění.
Rozhodně doporučujeme vakcinaci proti tomuto onemocnění. Očkování je možné podat v režimu preexpoziční profylaxe i postexpoziční profylaxe. Preexpoziční profylaxe je určena zdravotnickým a laboratorním pracovníkům, kteří přicházejí do styku s nakaženou osobou či zpracovávají její vzorky, a osobám se zvýšeným rizikem nákazy.
Zvláště ti, kteří patří do skupiny mužů majících sex s muži (MSM), by měli zvážit přínos očkování v situacích, kdy jim byla diagnostikována jiná pohlavně přenosná nemoc, kdy mají nebo plánují sex s více partnery, skupinový sex, užívají preexpoziční profylaxi (PrEP) nebo pracují v sexbyznysu. Očkování přináší výhody nejen osobám žijícím s HIV, ale také jejich známým na PrEP, kteří jsou ve vyšším riziku nákazy mpox.
V režimu postexpoziční profylaxe se očkování podává osobám v epidemiologicky významném kontaktu s osobou s potvrzeným onemocněním mpox, případně s podezřením na ně. Toto riziko vyhodnocuje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
Vakcína se aplikuje ve dvou dávkách v minimálním rozestupu 28 dní od podání první dávky. Aplikace se provádí do podkoží horní části paže.
Vzhledem k tomu, že se jedná o dobrovolné očkování, není jeho aplikace hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Osoba, které bylo očkování doporučeno, si pak hradí pouze aplikaci očkovací látky, nikoli očkovací látku jako takovou.
Přehled kontaktních údajů míst, kde je možné se nechat naočkovat, najdete na webu MZ ČR: https://bit.ly/Ockovani_MPOX.
Léčba: léčba je zaměřená především na zvládnutí příznaků onemocnění, včetně prevence a léčby následných infekcí vyvolaných bakteriemi. V případě těžkého průběhu onemocnění se podávají antivirotika.
PŘIPRAVILA VERONIKA