Prevence HIV a chemsexu v rámci Evropského testovacího týdne 2024

V termínu od 18. do 25. listopadu 2024 se na území Hlavního města Prahy uskutečnil rozsáhlý preventivní projekt zaměřený na osvětu, testování a depistáž v oblasti HIV a chemsexu. Hlavní cílovou skupinou projektu byli především lidé s rizikovým chováním v oblasti sexuálních aktivit, kteří žijí v Praze. Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) spojila své dlouholeté zkušenosti s inovativními přístupy, aby efektivně oslovila rizikové skupiny obyvatel a zlepšila prevenci a povědomí o těchto závažných tématech. Projekt byl realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Aktivity probíhaly na těchto místech

  • V prostorách ČSAP, Malého 282/3 – Zázemí projektu a místo pravidelného testování.
  • Preventivní akce před Hlavním nádražím – Přímý kontakt s veřejností.
  • Intimity festival v obchodním centru Arkády Pankrác – Osvětová a preventivní činnost.
  • Preventivní tramvaj ke dni HIV – Speciální jízdy zaměřené na propagaci prevence a testování.

Projekt byl součástí Evropského testovacího týdne na HIV a žloutenky typu B a C, který každoročně přináší jedinečnou příležitost oslovit nejen širokou veřejnost, ale také specifické cílové skupiny, u nichž dochází k nárůstu rizikového chování.

Hlavním cílem projektu byla především

  • Depistáž osob provozujících chemsex – Identifikace této skupiny prostřednictvím anonymního testování a cíleného dotazníku.
  • Poskytování informací o rizicích a prevenci – Distribuce materiálů zaměřených na harm reduction a minimalizaci negativních dopadů chemsexu.
  • Testování na HIV a další pohlavně přenosné choroby – Bezplatné a anonymní testy dostupné všem zájemcům.
  • Podpora psychosociální péče – Odkazování klientů na službu CHMS Help, která poskytuje odbornou podporu a poradenství.

Chemsex jako rostoucí hrozba

Z aktuálních analýz ČSAP vyplývá, že chemsex (spojení sexuálních aktivit s užíváním tvrdých drog) představuje výrazný nárůst rizikového chování, především mezi MSM (muži mající sex s muži), transgender osobami a částí heterosexuální populace. Tato skupina je ohrožena trojnásobně vyšším rizikem nákazy pohlavními chorobami, předávkováním i vznikem závislosti. Data ukazují, že až 20 % transgender osob, 15 % MSM a 10 % heterosexuálních klientů ČSAP se chemsexu věnuje.

Mezi klíčové aktivity projektu patřilo

  1. Školení terénních pracovníků – Specialisté byli vybaveni znalostmi a materiály o chemsexu a harm reduction.
  2. Osobní kontakt s cílovou skupinou – V terénu a na akcích probíhaly anonymní rozhovory a edukace o rizicích.
  3. Úprava dotazníků – Testovací dotazník byl rozšířen o otázky umožňující identifikaci osob provozujících chemsex.
  4. Distribuce osvětových materiálů – Preventivní informace byly k dispozici nejen cílové skupině, ale i široké veřejnosti.

Význam a dopad projektu

V roce 2023 se v rámci testovacího týdne v Praze zúčastnilo více než 1 000 osob, přičemž 98 z nich uvedlo, že praktikují chemsex. V letošním roce se pouze během testování před Hlavním nádražím (21. 11. 2024) realizovalo celkem 1042 testů na pohlavně přenosné nemoci. Nejčastějšími návštěvníky byli mladí lidé ve věku 20 až 40 let, přičemž větší zájem o testování měli muži. Překvapivým zjištěním bylo, že až 98 % klientů absolvovalo testování poprvé. Alarmujícím faktem je také to, že 50 % dotazovaných přiznalo, že při sexu nepoužívá kondom.

Z demografického hlediska bylo 15 % otestovaných uživateli chemsexu. Celkově mělo přes 67 % zúčastněných rizikové sexuální chování, což potvrdilo, že terénní testování a osvěta v oblasti chemsexu cílí na správnou skupinu.

Letos bylo cílem ČSAP především lépe porozumět motivacím a rizikovému chování cílové skupiny a na základě zjištěných dat připravit efektivnější preventivní kampaně pro rok 2025.

Realizace projektu v rámci Evropského testovacího týdne nabízí jedinečnou příležitost ke zlepšení prevence a přímému kontaktu s obtížně dosažitelnými cílovými skupinami. ČSAP tímto projektem upevňuje svou pozici lídra v oblasti prevence HIV a chemsexu v České republice, přičemž nadále usiluje o zvýšení informovanosti a snížení rizik spojených s tímto chováním.

#image_description_777#

Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 206
Obrázek č. 144

Kdy a kde testujeme

JDEŠ K NÁM NA TESTY?

PIST

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

obrazek PrEPPoint

Certifikát za 350 Kč

Máme výbornou zprávu pro všechny cestovatele potřebující certifikát o svém HIV statusu. Některé země stále vyžadují tato potvrzení, aby umožnily dlouhodobý pobyt na svém území nebo k udělení víza pro vstup. Díky spolupráci s novou laboratoří jsme schopni nabídnout certifikáty za 350 korun. Bohužel certifikáty jsme schopni zprostředkovat pouze v našem hlavním checkpointu v Domě světla v Praze. Ostatní checkpointy už certifikáty neposkytují. Více zde.

ČT podporuje ČSAP

Obrázek č. 189

PODPOŘTE NÁS!

 
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Objednání besedy

Pro školy a školská zařízení nabízíme objednání besedy s lektorem . Vyberte si snadno a rychle termín, který Vám vyhovuje nejlépe. Besedy se konají v Domě světla v Praze nebo naši lektoři přijedou za Vámi do školy.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 142
Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 57

akreditovaný dobrovolnický program

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Obrázek č. 186
Gilead

podporuje zejména mobilní testování v sanitkách a opravy prostor Domu světla

Obrázek č. 145

Projekt INOVACE A AKCELERACE AKTIVIT PRO ODSTRAŇOVÁNÍ BARIÉR PŘI ZAMĚSTNÁVÁNÍ OSOB INFIKOVANÝCH HIV čís. CZ.1.04/5.1.01/77.00066 je financován z Evropského sociálního
fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.