17. 5. 2021 Nový výzkum ukazuje možné zacílení léků proti HIV
Člověk má ohromný mnohovrstevnatý obranný systém, který nás chrání před virovými infekcemi. Lepší pochopení tohoto obranného systému a triků, které viry užívají k jeho obejití, mohou otevřít nové cesty pro léčbu virových infekcí a dalších možných nemocí.
Například lidský protein SAMHD1 brání množení HIV a dalších virů vyčerpáním deoxynukleotidů – stavebních kamenů potřebných k množení virového genomu (pozn. genom je soubor veškeré genetické informace organizmu). Dlouho zůstávalo záhadou, zda a jak je tento protein aktivován v odpovědi na infekci.
Nyní výzkumníci z Health Science Center Texaské univerzity v San Antoniu (UT Health San Antonio) objevili, že SAMHD1 rozpoznává jedinečný molekulární vzorec nukleových kyselin. Tento vzorec zvaný „fosforothiace“ může fungovat jako signál k akci. Je to jako stráž navrchu palácové zdi, která v dálce vidí útočnou skupinu a svolává oddíl do bojového postavení.
Pochopení mechanismu aktivace SAMHD1 může být krokem vpřed v boji proti HIV/AIDS.
„Pokud bychom byli schopni zvýšit aktivitu SAMHD1 užitím specifického léku, mohlo by to mít potenciálně anti-HIV účinek“ říká Corey H. Yu, PhD., postdokrand laboratoře Dmitriho Ivanova, PhD., v UT Health San Antonio.
Dnešní antivirotika se zaměřují na virové proteiny. Kdyby navíc léčba mohla aktivovat sílu našeho existujícího obranného systému proti viru s cílem pomoci ho vyloučit z těla, mohlo by to změnit pravidla hry.
„Je to jiný způsob, jak se dívat na antiretrovirové léky,“ uvádí Dr. Yu. „Chceme vědět, jestli můžeme zkusit zacílit na protein, abychom, doufejme, posílili aktivitu proti HIV.“
Přeloženo z https://www.news-medical.net/news/20210211/New-research-yields-potential-drug-target-against-HIV.aspx.
Připravila Veronika