23. 6. 2015 Jak na prevenci sexuálně přenosných onemocnění mezi muži majícími sex s muži
HIV infekce má v posledních letech vzestupnou tendenci v zemích Evropské unie a Evrospkém hospodářském prostoru (EU a EEA), od roku 2004 do 2013 došlo k nárůstu nových případů o 33 % ve skupině mužů majících sex s muži (MSM). Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) proto vydalo v červnu nové pokyny k prevenci HIV infekce a jiných sexuálně přenosných onemocnění mezi muži majícími sex s muži („HIV and STI prevention among men who have sex with men“).
Skupina odborníků provedla rešerši současných dostupných vědecky ověřených poznatků, na základě kterých formulovala sedm následujících klíčových doporučení, která vedou ke snížení výskytu HIV infekce a dalších pohlavně přenosných onemocnění mezi muži majícími sex s muži:
1) Vakcinace
Očkování chrání před virovou hepatitidou typu A i B, u mladistvých je i ke zvážení HPV vakcinace, která působí ochranně před rakovinou konečníku.
2) Kondomy
Užití kondomů a vhodných lubrikantů by mělo být propagováno a jejich distribuce by měla zajistit zvýšenou dostupnost pro MSM včetně bezplatného poskytování kondomů v místech často navštěvovaných MSM (sauny, kluby aj.).
3) Testování a skrínink na HIV a jiné pohlavně přenosné nemoci
Pro snazší záchyt počáteční fáze onemocnění by mělo být dostupné bezplatné anonymní a dobrovolné testování s podporou komunitního testování, které využívá rychlotestů. Testování by mělo být provázeno poradenstvím a nabízeno jako součást rutinního testování na pohlavně přenosná onemocnění, které v evropských zemích není zatím příliš rozšířené. Podobně doporučení na samotestování není v České republice legislativně podpořeno.
4) Léčba
Dle klinických doporučení by měla být prováděna řádná léčba pohlavně přenosných onemocnění včetně HIV infekce. Dalším doporučení je užívání post-expoziční profylaxe a zajištění její dostupnosti. Post-expoziční profylaxe spočívá v užívání antiretrovirových léků u jedinců, kteří byli vystaveni možnému riziku HIV nákazy (např. selhání kondomu při sexu s HIV+). Doporučována je též pre-expoziční profylaxe – užívání antiretrovirotik u HIV- s vysokým rizikem nákazy. V Evropě není zatím užívání antiretrovirotik pro tyto účely schváleno.
5) Podpora zdraví
Intervence podporující zdraví by měly být zaměřené na zvyšování znalostí a dovedností potřebných k bezpečnějšímu sexu a zajištění kvalitního sexuálního zdraví. Intervence by také měly zohledňovat užívání návykových látek (alkohol, amfetaminy), které často předchází rizikovějším sexuálním praktikám. U této aktivity by se měl využít potenciál předávání informací vrstevníky.
6) Zdravotní služby pro MSM
Pro skupinu MSM by měla být zřízena místa, kde se jim dostane komplexní zdravotní péče týkající se sexuálního zdraví – od poskytování informací a podpory zdraví, přes poradenství, testování, vrstevnickou oporu a léčbu. Tento model není v České republice zatím zaveden.
7) Cílená péče o HIV+ MSMU HIV+ by měla být zajištěna řádná léčba HIV infekce a jiných pohlavně přenosných onemocnění s jejich pravidelným skríninkem. Doporučována jsou očkování předcházející některým častějším onemocněním při oslabené imunitě (chřipka, pásový opar) a poradenské a vrstevnické programy pro podporu kvalitnějšího sexuálního zdraví.
Autoři zdůrazňují výhody vzájemné kombinace uvedených opatření, jejichž účinnost se násobí, pokud jsou zároveň provedena opatření z různých skupin.
Originál dokumentu je dostupný zde.
MUDr. Veronika Šikolová