22. 5. 2020 Injekční PrEP s dlouhým účinkem je za dveřmi!
Společnost ViiV Healthcare nedávno zastavila klinickou studii, která sledovala účinnost injekčně podané pre-expoziční profylaxe (PrEP) s dlouhodobým účinkem. Zatímco většina klinických studií končí kvůli malé účinnosti testované účinné látky, v tomto případě šlo o opačné zjištění – injekční PrEP s dlouhodobým účinkem fungoval výrazně lépe než PrEP podávaný denně v tabletách.
Průběžné výsledky studie HPTN 083 ukázaly, že látka cabotegravir vyráběná společností ViiV Healthcare je o 69% účinnější při prevenci infekce HIV než denní perorální užívání PrEP s emtricitabinem / tenofovirem (FTC / TDF).
Z 50 lidí zapojených do studie, kteří se HIV nakazili, bylo 12 náhodně zařazeno do ramene studie, v kterém se injekčně podával cabotegravir s dlouhodobým účinkem a 38 bylo v rameni studie, kde se užívala denní perorální dávka FTC / TDF. To v přepočtu znamená míru incidence HIV 0,38% v prvním rameni oproti 1,21% v druhém.
Bezpečnost léku byla v obou skupinách vyhodnocena podobně – u injekčního užívání přestala PrEP užívat 2% uživatelů kvůli alergické reakci v místě vpichu.
Spoluvedoucí studie prof. Myron S. Cohen z University of North Carolina k výsledkům studie dodává: „Odhaduje se, že každý rok je HIV infekce nově diagnostikována u 1,7 milionu lidí. Abychom toto číslo snížili, je zapotřebí zpřístupnit nové nástroje prevence. Injekční užívání léku s dlouhodobým účinkem, jakým se zdá být např. cabotegravir podávaný jednou za dva měsíce, by mohlo k úsilí snížení výskytu HIV významně přispět“. Injekčně podávaný PrEP s dlouhodobým účinkem by se tak asi nejvíce přiblížil dlouho hledané vakcíně proti HIV.
Do studie HPTN 083 bylo zapojeno přibližně 4 600 mužů, kteří mají sex s muži (MSM), a transgender žen, které mají sex s muži na více než 40 místech v Severní a Jižní Americe, Asii a Africe. Jde o je jednu z prvních klinických studií, které přímo porovnávají dvě účinné látky v prevenci přenosu HIV.
zdroj: Science Magazine a ViiV Healthcare