23. 1. 2023 Imunitní systém využívá dvoustupňové ověření v obraně před HIV
Tento objev může přinést novou metodu léčby infekce HIV, zatímco odkrývá roli imunitního systému u jiných onemocnění. Lidský virus imunodeficience 1, neboli HIV-1, je známý pro svou schopnost obcházet imunitní systém. Vědci ve Výzkumu Scripps odhalili, jak vrozený imunitní systém, první obranná linie těla pro rychlou obranu při napadení cizími útočníky, detekuje HIV-1, a to i v malých koncentracích.
Tato studie, publikovaná v časopise Molecular Cell, odhaluje dvoustupňovou molekulární strategii, která aktivuje odpověď vrozeného imunitního systému, když je vystaven HIV-1. Objev může ovlivnit vývoj léků a vakcín pro léčbu HIV a pomoci pochopit, jak je vrozený imunitní systém propojený s dalšími oblastmi, včetně neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova demence.
„Výzkum popisuje, jak může imunitní systém rozpoznat velmi záhadný virus a poté spustit kaskádu kroků, které vedou k imunologické aktivaci,“ uvedl profesor Sumit Chanda z Oddělení imunologie a mikrobiologie. „Z terapeutické perspektivy tato zjištění otevírají nové cesty pro vakcíny a přídatné látky, které napodobují imunitní odpověď a nabízí další řešení v prevenci infekce HIV,“ dodal Dr. Chanda.
Vědci byli překvapeni, když zjistili, že k aktivaci vrozeného imunitního systému proti HIV-1 je zapotřebí dvou kroků, když další DNA kódující viry aktivují enzym cGAS jedním krokem. Je to podobný koncept jako v technologiích, které využívají dvoustupňového ověření, například když je vyžadováno, aby uživatel zadal heslo a poté odpoví na potvrzující email.
Tento dvoufázový mechanismus také dovoluje rozšíření vakcinačního přístupu, který může využít imunitní kaskádu ještě před tím, než se virus začne množit v hostitelských buňkách.
„Zatímco byl výzkum HIV a vakcín zaměřen hlavně na adaptivní imunitní systém, naše objevy jasně ukazují kritickou roli, kterou při odhalení viru hraje vrozená imunitní odpověď,“ řekl Sunnie Yoh, Ph.D., první autor studie a senior výzkumník v Chandově laboratoři.
„V pozměnění úzkého okénka v tomto dvoustupňovém procesu – poté co se protein PQBP1 navázal na proteinovou schránku viru (kapsidu) a před tím, než je virus schopen vložit se do hostitelského genomu a pomnožit se – existuje možnost vyvinout novou strategii pro přídatnou vakcínu proti HIV-1,“ dodal Dr. Yoh.
Zdroj: https://www.jpost.com/health-and-wellness/article-711626
Připravila Veronika