12. 12. 2014 Fakta a mýty o životě s HIV
O viru HIV a AIDS se dnes mluví hodně, ale s přibývajícím počtem informací se objevuje stále více mýtů. Co formuje naší představu o životě s HIV a kde je pravda?
Mýtus: To, že jste nakaženi virem HIV, znamená, že máte AIDS
HIV je virus, který ničí imunitní buňky těla (CD4+), které pomáhají bojovat s nemocí. Se správnými léky můžete žít roky s HIV, aniž by propukl AIDS. AIDS je diagnostikován v případě, že počet buněk CD4+ klesne pod minimální úroveň, nebo se kromě viru HIV objeví ještě jiná infekce, která těží z oslabeného organismu.
Fakt: Je obtížné se nakazit HIV při běžném kontaktu
Nemůžete ho dostat s objetím, používáním společného ručníku nebo skleničky. Nestává se běžně, že by se někdo nakazil skrze krevní transfúzi, protože krevní banky se velice úzkostlivě kontrolují. Nicméně, běžně se můžete nakazit nechráněným sexem, sdílením společných jehel nebo během tetováním, při němž je používáno nesterilních nástrojů.
Mýtus: Budu vědět, že jsem nakažený HIV, protože se u mě projeví jeho příznaky
U některých lidí se neprojeví naprosto žádné příznaky roky po nakažení. Příznaky se ale můžou ukázat do 10 dnů nebo několika týdnů po nakažení. Podobají se příznakům obyčejné chřipky nebo mononukleózy a zahrnují horečku, únavu, vyrážku a bolení v krku. Obvykle ale vymizí po pár týdnech a neprojeví se po několik dalších let. Jediným způsobem, jak prokázat, že máte HIV, je nechat se testovat.
Mýtus: HIV se dá léčit
Zatím neexistují žádné léky, které by napomohly k úplnému vyléčení HIV, ale léčba může udržet virus pod kontrolou a pomáhá zachovat imunitní systém. Některé léky jsou založeny na principu potlačení bílkovin, díky nimž se virus množí, jiné blokují virus, aby nevstoupil svým genetickým materiálem do buněk imunitního systému. Obraťte se na odborníka, ten nejlépe posoudí vaše zdraví, stav vašeho imunitního systému a množství viru ve vašem těle a rozhodně, kdy začít s léčbou.
Mýtus: Pokud oba partneři mají HIV, sex je bezpečný
Skutečnost, že oba partneři jsou nakaženi, ještě neznamená, že by měli zapomenout na ochranu. Používání kondomu vás ochraňuje před dalšími pohlavně přenosnými onemocněními nebo dalším náporem HIV, vůči němuž můžou být vaše léky rezistentní. Přestože se léčíte a cítíte se dobře, stále můžete nakazit ostatní.
Fakt: Můžete mít dítě, i když jste HIV pozitivní
Nakažená matka může samozřejmě svému dítěti během těhotenství nebo porodu předat vir HIV. Má nižší riziko, pokud bude postupovat podle rad svého lékaře a poskytovat svému dítěti péči. Těhotné ženy můžou proti nemoci bojovat pomocí léků, které ochrání jejich dítě před virem.
Mýtus: Není možné se vyhnout dalším infekcím spojeným s HIV
Kvůli oslabenému imunitnímu systému, jsou lidé nakažení HIV mnohem náchylnější k infekcím, jako například k pneumocystické pneumonii, tuberkulóze, kandidóze, cytomegaloviru nebo toxoplasmóze. Nejlepším způsobem, jak snížit svoje riziko je opět brát léky. Vyhněte se nedovařenému masu, zvířecím záchodům a vodě, která může být kontaminovaná.
Zdroj: http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/fakta-a-myty-o-zivote-s-hiv.html