11. 8. 2015 Češi s Američany porážejí AIDS. Společně vyvinuli látku, která pomůže v boji proti HIV
Vědec Petr Jansa přišel s nápadem na vytvoření účinnější molekuly v boji proti viru HIV. Její vývoj navrhl kolegům ve svém novém výzkumném pracovišti, americké farmaceutické firmě Gilead Sciences. Američané nyní takovou látku společně s českými badateli z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd našli.
Petr Jansa byl jedním z posledních žáků geniálního chemika Antonína Holého, který dal světu látky proti AIDS či žloutence typu B. A právě Jansa před časem přišel s nápadem na vytvoření další, mnohem účinnější molekuly v boji proti viru HIV. Její vývoj navrhl kolegům ve svém novém výzkumném pracovišti, americké farmaceutické firmě Gilead Sciences, která je dominantním hráčem na trhu s léky proti AIDS.
Američané nyní takovou látku společně s českými badateli z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd po čtrnáctiměsíčních pokusech našli.
Podle Martina Fuska, který se na nejbohatším českém výzkumném pracovišti stará o propojování vědy a byznysu, by měla být dokonce účinnější než dosud známé léky.
To znamená, že by stačilo podávat ji nemocným v menším množství.
Nyní ji však čeká dlouhá série preklinických a klinických testů, které by měly ve zkumavkách i na zvířatech prokázat její nezávadnost. "Jedná se o úplný začátek vývoje.
Jestli se dostane na trh za deset let, jak to většinou bývá, je otazník. Nicméně podle mě je to dobrý důkaz, že i český ústav může úzce spolupracovat s velkou americkou firmou," vysvětluje Fusek.
Šestičlenný tým chemiků v Praze syntetizoval látky a posílal je na testování do Kalifornie. Každý pátek vědci na videokonferenci zhodnotili dosavadní výsledky. Z šesti stovek látek nakonec vybrali jednoho "favorita" a dva "náhradníky" k dalším testům.
Nová látka by měla být součástí tablety, která obsahuje několik přípravků proti viru HIV. Měla by inhibovat, tedy tlumit funkci důležitého enzymu ve viru, a tím jej zablokovat, aby dál neškodil. "Virus velmi rychle mutuje, proto se používá kombinace několika látek, které by tomu měly zabránit," uvádí Fusek.
S Gilead Sciences nyní čeští vědci podepsali licenční smlouvu na převod duševního vlastnictví a podali patentovou přihlášku.
Pokud by se z látky nakonec stalo léčivo, na ústavu by si přilepšili podílem z prodejů. Ostatně roční příjmy z licenčních poplatků za Holého patenty, které od roku 1990 z většiny vlastní právě Gilead Sciences, činí víc než 1,5 miliardy korun.
Letos v listopadu navíc Gilead přijde na trh s dalším lékem proti AIDS, takzvaným TAF, který vychází z patentů profesora Holého. "Je unikátní v tom, že se prakticky odstranily nežádoucí účinky, především v oblasti onemocnění ledvin. Je možné podávat jej ve výrazně nižší dávce," říká Fusek.
Dodává, že motivace vyvíjet nové látky proti HIV je nyní poměrně malá. "Další z léků profesora Holého, Tenofovir, se totiž stane v roce 2017 generikem," přiznává Fusek.
Znamená to, že mu vyprší patentová ochrana a budou ho moci začít vyrábět generické firmy za výrazně nižší cenu, a to až o 80 procent. Zůstává ale snaha najít léčbu, která by zákeřný virus zničila úplně.
Zdroj: Hospodářské noviny